Rozmowa rekrutacyjna

Rozładuj napięcie na rozmowie kwalifikacyjnej i zdobądź sympatię pracodawcy

W ciągu ostatnich 2 miesięcy miałem okazję uczestniczyć w wielu spotkaniach z potencjalnymi pracodawcami, którzy na wiele sposobów próbowali prowadzić rekrutację, stosując przeróżne techniki. Jedni za wszelką cenę chcieli wyprowadzić mnie z równowagi, inni zestresować, a jeszcze inni dbali o maksymalny komfort spotkania – sam również sprawdziłem kilka ciekawych sposobów, na to, jak od początku wzbudzić pozytywne emocje i rozładować napięcie, powodując uśmiech u rekrutera.

Pierwsze wrażenie, wejście i przywitanie

Wejście z uśmiechem na twarzy i podanie ręki to podstawa, która pokazuje energię, pewność siebie i chęci do działania – nikt nie chce mieć pracownika, który będzie wystraszony, cichy i stłamszony, charakteryzujący się nieporadnością. Drugi element to podanie ręki – podczas spotkań rekrutacyjnych jest to bardzo istotny element, mówiący na temat charakteru rozmówcy. Podanie ręki zewnętrzną stroną do góry, oznacza poczucie wyższości, zaś odwracając ją w dół, okazujemy swoją uległość. Jaki więc jest najlepszy sposób? Ruch neutralny i wypośrodkowanie uścisku w pionie.

Warto pamiętać o tym, by przedstawić się wszystkim uczestnikom rekrutacji w ten sam sposób – nawet jeśli będzie to wymagać kilkukrotnego powtórzenia swojego imienia i nazwiska.

Ubiór pomocny w rozładowaniu emocji

W dużej mierze wszystko zależy od stanowiska, na które aplikujemy. Jeśli jest to posada dyrektorska lub kierownicza, warto postawić na elegancję i luksusowy dobór garderoby – jednak w moim przypadku, były to rozmowy na stanowisko Specjalisty ds. Marketingu, więc mogłem pozwolić sobie na nieco więcej luzu.

Czy to oznacza t-shirt i krótkie spodenki? Oczywiście, że zakładałem koszulę w jednolitym kolorze z długimi rękawami i pasujące do niej spodnie – muszę wspomnieć również o sportowym obuwiu, które dzięki swoim stonowanym kolorom pasuje do wszystkiego. Ktoś może pomyśleć, że jest to zbyt codzienny ubiór, by iść tak na rozmowę kwalifikacyjną i prawdopodobnie będzie miał rację, jednak wystarczy dorzucić na wejściu po przywitaniu hasło “Przepraszam za tak mało oficjalny strój, jednak złapali mnie Państwo podczas przeprowadzki” – dodając do tego szczery uśmiech, zawsze otrzymywałem pozytywną reakcję rozmówcy.

Mów tak, by twoje słowa miały pokrycie

Nie możesz mówić o tym, że jesteś człowiekiem dynamicznym, jeśli wolno składasz zdania i długo zastanawiasz się nad odpowiedziami, tak samo, jak nie wolno mówić o znajomości języka, gdy jedynie potrafisz się przedstawić, ponieważ kłamstwo szybko wyjdzie na jaw. Staraj się mówić płynnie, unikając chwilowych zawieszek i klasycznego EEEE, AAAAA, AHA.

Możesz się tych nawyków pozbyć, jeśli będziesz codziennie ćwiczyć przed lustrem. Wpłynie to pozytywnie również na twoją mimikę twarzy, tiki nerwowe itp. Kilka minut dziennie, potrafi zdziałać cuda na przestrzeni kilku tygodni.

Jak się zakończyły moje próby?

Niestety, znalezienie pracy na ½ etatu jest naprawdę ciężkie, nawet jeśli spełnia się wymagania firmy w 100-procentach, ponieważ szukają oni pracowników na cały etat i kropka.

Postanowiłem, że jednak skupię się na tym, co wychodzi mi najlepiej i zamiast szukać rozwoju w innych dziedzinach, będę nadal dążył do perfekcji w pisaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *